Metoda oceny wartości hodowlanej
Ocena wartości hodowlanej buhajów simentalskich w zakresie cech opasowych i mięsnych prowadzona jest metodą stacjonarną w seriach rocznych.
Wartość hodowlana buhajów podlegających ocenie, szacowana jest na podstawie użytkowości opasowej i rzeźnej reprezentatywnej grupy potomstwa męskiego ocenianych buhajów, tj. 4-10 synów poddanych ocenie przyżyciowej i 4 losowo wybranych buhajków poddanych ocenie poubojowej.
Ocena buhajów w zakresie cech opasowych i rzeźnych polega na:
- ocenie cech opasowych poprzez przyżyciowe określenie przyrostów masy ciała w okresie opasu kontrolnego;
- ocenie cech rzeźnych poprzez poubojowe określenie cech wydajności rzeźnej, ocenie tuszy w systemie EUROP (wg zasady: E=5, U=4, R=3, O=2, P=1), wartości tuszy tj. udziału mięsa, tłuszczu i kości oraz jakości mięsa, w tym ocenę barwy, marmurkowatości i powierzchni mięśnia najdłuższego grzbietu.
Na podstawie wyników oceny wartości hodowlanej buhajów w zakresie cech opasowych i rzeźnych oszacowanych metodą BLUP model zwierzęcia obliczany jest indeks mięsności buhajów IM, który jest podsumowaniem oceny. Indeks selekcyjny mięsności IM wylicza się na podstawie oszacowanych parametrów genetycznych według wzoru:
Indeks mięsności buhajów simentalskich IM
IM= 7,21*klasa tuszy+0,96*pow.mld+0,21*przyrost dobowy netto
gdzie:
- klasa tuszy w systemie EUROP,
- powierzchnia mięśnia najdłuższego grzbietu,
- przyrost dobowy netto.
Wartość hodowlaną dla indeksu mięsnego szacuje się metodą BLUP. Wyliczony indeks i wartość hodowlaną zestandaryzowano na średnią 100 i odchylenie standardowe 10.
Opis cech mięsnych wchodzących do Indeksu IM dla każdego ocenianego buhaja przedstawiono na diagramie liniowym.